Kniha vs. čtečka

19. dubna 2014 v 7:57 | Nett |  Taky kraviny
Myslím, že o knihomolství se vám rozepíše asi polovina blogů, která na TT narazila.
Já jsem strašný knihomol přátelé. Kdybych mohla, tak asi žiji jenom s knížkou v ruce (pokud možno, rovnou v té knížce).
Taková pořádná knížka, to je úžasná věc. :) Na pár stránkách se rodí nové překrásné světy. Ale no tak, to musíte uznat sami.

-
-
Tak či onak já vlastním takovou malou černou krabičku. Je to velice kouzelná kabička. Takových nově stvořených světů, do ní narvete i tisíc. Nesmíte s ní moc třepat, jinak b vám z nípovipadávala písmenka. :D Aneb takhle čtečku hájím, když si ji chce půjčit malá sestřenka.

Čtečky nejsou zas tak hrozný ne? Jako já chápu, že knížka je knížka...
Vždyť ze začátku jsem byla ve stejném afektu jako ostatní: Čtečka je kravina, z toho bolí oči, bla, bla, je to na nic, bla, bla...
Kdy se to zvrtlo? V momentě kdy mi kamarádka čtečku půjčila na blbou hodinu tělocviku. Zní to divně, že? Se čtečkou asi moc nezacvičíte...
Ale já jsem si v klidu seděla a obdivovala ten ďáblův vynález v mých tlapkách. A od té doby JSEM JI PROSTĚ CHTĚLA :D Až jsem si z toho sem tam připadala fakt blbě :D

Jsem se svou krabičkou hodně hodně spokojená. Takové fámy, že vám zničí zrak, to vůbec není pravda. (Pokud si koupíte dobrý model) Mému knihomolství ještě napomohla. Ve čtečce mám přez dvacet knížek a čtení mě teď opravdu baví.

Hele tím nechci říct, že kniha je blbá. To určitě není! Pořád u mě převažuje taková ta hladina, kdy knížka je prostě zlatíčko. Někdy, ale to se až tak často nestává, pociťuji potřebu po pořádné knížce. Chci zpátku tu vůni a ten pocit, při otáčení každé stránečky. Bohužel, takovéto fuknce čtečka nemá. Ale je to bohužel, nebo bohudík?


Správná e- inková čtečka je rozhodně pouze jednoúčelová. Většina má sice Wi-Fi, ale mělo by se používat k nahrávání e-knih z internetu (Takže na Facebooček můžete rovnou zapomenout, to si kupte třeba tablet). Funkce e-ink, tedy elektronický inkoust, dopřává pohodlí jako při čtení z knížek. A opravdu, stránku vydíte, ať si ji natočíte ze severu nebo z jihu.

Pro mě, která každé ráno dojíždí hodinku busem, je naprosto ideální. Ze začátku jsem se snažila tahat si s sebou takovou tu pořádnou bichli. Sama jsem si tedy dokázala, že takto to nepůjde. Potom jsem knížku strčila do narvaného batohu a ona se mi poničila. A to jsem potom moje nervy, protože zničenou knížku já prostě vidět nemůžu. Takže u mne čtení vázlo. A já jsem pak byla naštvaná, že si nemůžu normálně počíst. Musím tedy dodat, že k cestování je četčka naprosto úžasná. V té krabičce mám kolem 18 knih. Umíte si představit tahat těch 18 knih s sebou do školy? Heh... Tak to vážně děkuji.

Má i spoustu jinách vychytávek. Baterka vám vydrží i jeden měsíc a déle. Pokud máte správný model, dokáže vám přehrávat i audioknihy. Já mám ve čtečce slovník, což tedy rozhodně ulehčilo práci s anglickými knížkami.

Jako obvkle mám pocit, že se do své Ódy na čtečky zamotávám. Přidávám tedy poslední tabulku, zkopírovanou z webu http://stafle.gjkt.cz/ , která vše naprosto krásně vystihuje.
-
-
Čtečka
Kniha
+ lehčí, tenčí
+ vypadá líp
+ koupíte čtečku, knihy stáhnete (samozřejmě legálně) - levnější
+ krásná knižní vůně při koupení, můžete čuchat před spaním, vlastně kdykoliv
+ asi to s ní tak nebolí, když čtete, usnete a ona vám spadne na hlavu
+ šustění stránek mezi prsty
- nevoní :D
- předražené
-
Co jsem tím chtěla říci? Teď vlastně sama, až tak nevím. Prostě, neodsuzujte. Čtečky nejsou až tak špatný. Rozhodně vám to pocit z knížky nezkazí. To se omlouvám, ale takovýto argument, je zcela pitomý. Písmenka jsou pořád stejné! A věta se taky vůbec nezmění, takže celý ten děj, bude pořád krásny, dojemný, strašidelný...
Já myslím, že každý správý knížkomaniak, mi v tomto musí dát za pravdu. Já hodnotím knihu podle obsahu, ne podle toho, co držím v ruce a jakou to má obálku.

A to by si asi většina z nás taky mohla uvědomit. Je úplně jedno, že čtete knížku v mobilu, v tebletu, ve čtečce nebo jako knížku. Ta písmenka vám rozhodně neutečou a nepřeskládají se do jiné formace!

Knížka=Knížka


Takže zásadním rozdílem mezi tlustou bychlí a čtečkou je pro mě asi ten, že čtečka nevoní :D
Přidávám ještě pár zajíavých odkazů:
http://easymagazine.cz/clanky/kruty-boj-ctecka-versus-kniha
http://pctuning.tyden.cz/hardware/multimedia-zvuk-tv/24634-uvaha-maji-e-inkove-ctecky-knih-vubec-sanci-na-preziti
-
-

-
-
-

Riziko je jen v tom, že lidé nečtou ani jedno. Tedy lépeřečeno, ani z jednoho. Můj malý brácha třeba vzal čtečku do ruky a to bylo asi poprvé co jsem jej viděla něco číst. Je pouze mého názou, že e- čtečky budou pro další generaci mnohem přizpůsobivější. Tedy, že moderní děti si řeknou: Jéžiš majráá knížku ne. A rodiče potom radši šáhnou po e-knize.

Samozřejmě doufám, že se tohle nestane... Ale jednou nohou se bojím, že už dávno v takové době jsme.
---
-


-
-
Existuje spousta názorů. Přeci jen, každý jsme jiný a nikdo vám nemůže přikázat, co máte dělat. U někoho vyhraje čtečka, u jiného kniha. Na závěr bych jen dodala: Hlavní je, že čtete! :)
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Ann Taylor | Web | 19. dubna 2014 v 9:38 | Reagovat

Nevím proč, ale mně jsou úplně ukradené klady a zápory, ale je prostě fakt, že na jakémkoli zařízení mě čtení nebaví. Ať už je to čtečka, počítač, mobil, tablet, ta knížka mě nebaví a nezaberu se do ní, i když s jinou činností jsem schopná do obrazovky čučet celý den. Jo, něco jsem si přečetla v počítači a mobilu, hlavně Kinga, protože jeho spisovatelská fabrika by byla nákladná a naše knihovna končí někdy v dobách Jiráska, a nebo knížky, co už se blbě shání, ale na internetu jsem na ně narazila, jako třeba Jurský park, který si ovšem hodlám nějak pořídit i papírově. Ale nebaví mě to tolik, jako knížka normální a nejvíc je to znát asi na době čtení. I když mám ke čtení třeba celý volný den, tak papírovou knížku za ten den zoufknu, ale knížku v nějakém přístroji ne, čtu chvíli, přetsane mě to bavit a čtu to takhle i víc než měsíc.

2 MaddyHarry | Web | 19. dubna 2014 v 9:51 | Reagovat

Tak já jsem byl VELKÝ odpůrce čteček, než jsem si čtečku koupil a vlastně zjistil, že díky ní čtu i víc než předtím. Kupuji si oboje. Knihy u kterých nevím co čekat si stáhnu a knihy od oblíbených autorů nebo knihy u kterých jsem si jistý, že si přečtu víckrát si rovnou koupím.
Super článek, taky jsem takoví napsal. :)
Čtečky mají výhody i nevýhody. Nic není bez chyb ale co já znám lidi kolem sebe - každý "knihomol" zastává tištěné knihy a odmítají uznat čtečky dokud si je nepořídí. Pak už jen pějí slávu. Já jsem se svou spokojený. XXX knih mám stále u sebe a když mám náladu na něco jiného udělám jen pár ťuků a je to. :) Takže já zastávám obojí. To co si stáhnu a líbí se mi si i koupím. :) To co naopak se mi nelíbí na to kašlu a jsem rád, že jsem neutratil plnou cenu za tištěné vydání 500,-kč.

3 Kiwi Zelená | Web | 19. dubna 2014 v 12:17 | Reagovat

Já po koupi čtečky docela pošilhávám. Líbí se mi hlavně to, že bych knížky mohla nosit všude s sebou a bylo by to lehké a neobjemné. O oči se zas tak nebojím, prý ty displeje vážně dobře fungují. A pokud si oči zničím, pak bude na vině jedině noťásek. Článek máš hezký, vlastně potvrzuje to, co jsem si dosud o čtečkách myslela.. :-)

4 Em Zet | Web | 19. dubna 2014 v 14:06 | Reagovat

Já preferuju knížky, protože na monitoru mám problém se čtením nějakého delšího textu. Čte se mi špatně. :-D Proto mám raději knihy, i když musím uznat, že jejich velké mínus je ten formát. :-D

5 Em Zet | Web | 19. dubna 2014 v 14:06 | Reagovat

Jinak ten poslední obrázek je úžasný :-P

6 Nettie | 19. dubna 2014 v 16:31 | Reagovat

[1]: Tady se musím přiznat. Chtěla jsem faktor času přidat i do článku, ale nějak jsem zapomněla. Papírovky mám přečtené určitě rychleji ale nemůžu říct, že je to tím, že by mě ten děj přestal bavit. Prostě za půl hodinu čtení knihy, přečtu víc stran, než za půl hodinu s čtečkou. Přeci jen stránky ve čtečce jsou asi menší :D Z PC taky moc číst neumím :D

[2]: Tak to naprosto souhlasím. Tak to má asi i být. Když vidím někde Sherlocka, taky neváhám a koupím.

7 Alue | Web | 30. dubna 2014 v 13:22 | Reagovat

kupujte e-booky, e-čtečky a my spisovatelé pak nebudeme mít co žrát

Když máte náklad třeba tisku 100 000kč, tak asi těžko budete prodávat knihu po stovce, že jo???

8 El | Web | 30. dubna 2014 v 14:23 | Reagovat

Já jsem proti čtečkám! Čtečka je sice "úžasná" a nová ale já si myslím, že knížka je zážitek. Větší než čtečka. Je tady už spousta let a byla by škoda kdyby skoncovala a přebil ji novej vynález inženýrů...můj názor :(

9 Sarinka | Web | 30. dubna 2014 v 14:35 | Reagovat

V elektronickej podobe to neberiem ako "knihy". Nedokážem si tak vychutnávať dej. Čítačka je možno dobrý vynález, ale kniha je kniha bez ohľadu na klady a zápory :)

10 Káťule | Web | 30. dubna 2014 v 15:44 | Reagovat

Tak já se teda musím zastat své čtečky! Dřív jsem byla stejného názoru jako ostatní - kniha je kniha, na čtečce si to neužiju, bolí z toho oči :). Pak jsem ale čtečku dostala k 18. narozkám a jsem na větvi! Nikdy jsem nečetla tolik, jako čtu teď :). A to hlavně proto, že ať jdu, kam jdu, přibalím si s sebou čtečku. To jsem s knížkou nedělala, protože jsou všechny moc těžké.
A musím si ještě přisadit - knížky si tam užiju stejně, oči z toho nebolí :)... Miluju ten pocit, kdy elektronicky "otáčím stránky" :).
Vážně je to dokonalý vynález a já na svého broučka v černém hlaďounkém obalu nedám dopustit :)

11 Mei-riefel | Web | 30. dubna 2014 v 16:06 | Reagovat

Já jsem zastánce toho, že KNIHA je věc, která má obálku (nejlépe nějakou krásnou),  papírové stránky a je hmotná! To je podle mě pravá KNIHA.
Ale už přes rok mám doma čtečku knih,protože mě uchvátila. Ale přišlo spíš zklamání, prostě to není ono.
Myslím, že se mi však bude hodit příští rok na střední školu na povinnou četbu.

12 angelxheart | E-mail | Web | 30. dubna 2014 v 16:14 | Reagovat

Já si šetřím na tablet, protože na něm chci i malovat...no já říkám, že HLAVNÍ nevýhoda čteček je, že když čtete v parku nebo jen v autobuse, knížku někoho myslím nenapadne vám vzít...ale čtečku? tzn. Při knížce máte větší klid a nemusíte se bát, že když ji vedle sebe položíte, vám ji někdo ukradne :D

13 Karryanna | E-mail | Web | 30. dubna 2014 v 17:34 | Reagovat

[7]:: No, až lidi opravdu přejdou na e-čtečky a e-knihy, rozumní spisovatelé se domluví s nakladateli, sníží papírový náklad a postarají se o dostupnost elektronické verze. Spoustu knížek si člověk nemůže dovolit prodat za stovku, ale může mít z prodeje podstatně levnější e-verze stejný zisk jako z prodeje klasické papírové knihy.

Jinak k článku…

Nesouhlasím s Tebou, že Knížka = Knížka. Tedy, knížka samozřejmě knížkou je, o tom žádná. Alespoň pro mě je ale kniha něco takového, jako co ji definuje tetička Wiki, totiž „sešitý nebo slepený svazek listů nebo skládaný arch papíru, kartonu, pergamenu nebo jiného materiálu, popsaný, potištěný nebo prázdný s vazbou a opatřený přebalem“.

Na druhou stranu zcela souhlasím s tím, že příběh (povídka, či jak tomu kdo bude chtít říkat), je stále stejným příběhem bez ohledu na médium. Ona to není úplně pravda, příběh předčítaný nějakým vypravěčem bude jiný než příběh čtený z papíru, ale to teď drze nechám bokem.

Rozdíl čteček a knih mi přijde trochu jako rozdíl stolních počítačů a notebooků, jen ty notebooky asi společnost v mnohém přijala lépe.

Já za sebe stále preferuju klasické knížky. Je pravda, že se aspoň u vlastních knížek až tolik netrápím nad ohnutými rohy a podobnými radostmi, a rozhodně už jsem si párkrát říkala, že by čtečka byla velmi fajn (třeba když mi chybí málo do konce knížky, takže si na víkend balím dvě bichle, nebo naopak když si nevezmu žádnou, páč se do toho batohu prostě a jednoduše nevejde).

Ale v blízké době mě čeká studování kompletní dokumentace Perlu, a na to mám čtečku slíbenou a myslím, že za ni budu velmi ráda. To je něco, kde si šumění listů pod tlapkami klidně nechám ujít, a oproti čtení z počítače mi čtečka přijde lepší řádově.

14 Andrea R. | Web | 30. dubna 2014 v 17:49 | Reagovat

Byla jsem proti čtečkám, zastávala jsem názor, že na knížku nic nemá. Nic nemá na ten pocit, když držíte knížku v ruce, když otáčíte prsty stránku po stránce, když cítíte její vůno. A ten názor zastávám i teď, ale knihy jsou hrozně drahé a né, že by mi bylo líto utrácet za ně peníze - já ty peníze na ně prostě nemám. Nepiju, nekouřím, oblečení kupuju levné, ale ani tak nemám na knížky, které bych chtěla. Naposledy jsem dostala 2 knížky na Vánoce od mé oblíbené autorky Torey Hayden a jedna kniha stála skoro 400,-. Předevčítem mi domů přišla čtečka - člověk knížku stáhne zdarma či koupí o hodně levněji v e podobě a v tom mi přijde asi ta největší výhoda čteček.

15 Wlcky | E-mail | Web | 30. dubna 2014 v 18:27 | Reagovat

Pěkný článek. Knížka je prostě knížka ať je v jakémkoliv formátu. V tom naprosto souhlasím a jsem ráda, že konečně někdo jen neodsuzuje čtečky. Jediný rozdíl je v pocitu držení knihy, a ten není tak důležitý jako pocit z příběhu. Sama čtu knížky z mobilu. Tolik se mi jich tam nevejde, stránky jsou malé, ale mám ho kdykoliv s sebou a mohu si změnit barvy tak, abych měla písmo bílé a pozadí černé (z bílých stránek mě tam totiž bolí oči, takhle ne). Spoustě lidem jde v dnešní době o to knihy vlastnit, a to mě popravdě děsí. Vždyť knížky nejsou o vlastnění, ale o dějích v nich vepsaném. Na co jsou stránky, obal? Je to jen forma, ve které se příběh ukrývá a podle mě tedy nezáleží na tom, v jaké formě čteme. A je pravda, že pro novou generaci budou čtečky příjemnější a nebudou nad nimi tolik ohrnovat nos jako nad knížkou.

16 all-is-magic | E-mail | Web | 30. dubna 2014 v 20:39 | Reagovat

Přesně tak, hlavní je, že člověk čte :))

Já dávám přednost knihám. Nejvíce mi na nich vadí ta hmotnost a objem a občas taky i cena. Většinou si ale poklady vybírám z knihovny, takže se s cenovkou nepotýkám. A taky mi i vadí neekologičnost - proto raději brousím do knihoven :)
Čtečku nechci, ale kdyby mi ji někdo daroval, nepohrdnu :D

17 Vendy | Web | 30. dubna 2014 v 20:53 | Reagovat

Čtečku bych nezavrhovala, má své výhody. Navíc, dobrá čtečka má podkladovou stránku v podobné barvě, jako je klasická stránka papírová, tedy šetří oči. Výhody už tu byly popsané - lehká, přenosná, celkem dlouho vydrží na jedno dobití, dá se do ní narvat několik set (tisíc?) knih. Písmo se dá zmenšit nebo zvětšit (což u papírové knihy nejde), listovat po stránkách nebo ob několik stránek (rychlolistování). Byla jsem ke čtečkám trochu rezervovaná, ale teď, co ji mám, a užívám, si ji nemůžu vynachválit.
Což neznamená, že zavrhuji knihy, nebo že je přestanu kupovat, nebo dokonce číst. Knihy mám na čtení doma, čtečku na čtení do autobusu. :-)

18 Vendy | Web | 30. dubna 2014 v 20:57 | Reagovat

P.S. akorát mě štve, že cena e-knih není výrazně nižší oproti cenám klasických knih. Viděla jsem odkaz na knihu, která v papírové verzi (pravda, v akci) stála 430 kč, a v elektronické verzi 370. Kdybych měla volit, tak si přidám padesátikačku a kupuji papírovou, dát za e-book tolik peněz mi připadá jako nehoráznost, v podstatě je to přenos dat, nejsou náklady na papíry, na tisk, na sešívání, lepení obalu, ilustrace, převoz a zaskladňování. Chápu, že nějakou korunu musí dostat spisovatel, překladatel i vydavatel, ale že by to museli hnát do takové výše, mi připadá jako hamounění.

19 dunno69 | Web | 1. května 2014 v 1:30 | Reagovat

Knihy jsou super, ale dost je omezují jejich rozměry. Čtu teď knihu Inferno, ale kvůli tomu jak je tlustá, je dost nepohodlný tahat ji někde s sebou :) Stejně ji za čtečku asi nevyměním hehe

20 Akiyama Kara | Web | 1. května 2014 v 8:22 | Reagovat

Já čtečku mám, nicméně abych pravdu řekla, mám díky ní pořád radši fyzické knihy. Vážně, od doby, co mám čtečku, jsem na ně ještě víc úchylná než předtím. Takže teď si kupuji knížky co fakt chci fyzicky a ve čtečce teď mám vlastně jen klasiku a pár knih, které byly na Amazonu zdarma. Má ale jednu obrovskou výhodu - pro lidi, co chtějí číst angicky, jsou takhle anglické knížky (a vlastně knížky v jakémkoli jazyce) mnohem dostupnější. Já teda kupuji poslední dobou jen anglické knížky (ty fyzické), ale na tohle je ta čtečka fakt super.

21 Hrdina | Web | 1. května 2014 v 9:33 | Reagovat

Snažím se mít knihu ve čtěčce na cestování i v knihovničce v papírovém vydání. Ta vůně knihy je něco úžasného, doma mě elektronická čtečka nebaví :D

22 naoki-keiko | Web | 1. května 2014 v 10:08 | Reagovat

Žít v knížce... ale asi také záleží v jaké :D, v knize Válka světů od H.G. Wellse bych žít asi moc nechtěla, ale jo, žít v nějaké knize by bylo zajímavé :D
Čtečku neodsuzuji, máš pravdu v tom, že na cesty je mnohem přijatelnější než jakási pětiset stránková bichle. Praktičtější v tomto ohledu bude, to ano.
Většina lidí, když se řekne slovo "kniha" si představí desky, přídeští, blok knihy atd. (tedy většinou bez těch názvů) a to může být ten problém. O čtečkách toho mnoho nevím, držela jsem ji v ruce jenom několikrát a to pouze při její instalaci, tak jsem z toho nic moc neměla :-( , nom, možná se mi někdy dostane do rukou i na delší dobu a zcela v provozu, tak budu soudit. Pěkný článek. Hlavně, že čteme. To je důležité :-D

23 Andrea | Web | 1. května 2014 v 10:26 | Reagovat

Já čtečky vždycky zavrhovala. Ne z důvodu bolení očí (vím, že je to nesmysl), ale z důvodu, že knihy miluji, mám ráda, když si přečtu knihu, která krásně voní, fyzicky existuje :D, a po jejím dočtení ji můžu uložit do své knihovničky, kde bude čekat, až se mi zachce si ji přečíst znovu.
Čtečku jsem v ruce neměla, ale přeju si ji. Měla bych jednodušší čtení na cesty :).

24 yate | Web | 1. května 2014 v 10:44 | Reagovat

Já jsem si původně myslela, že čtečky jsou k ničemu. K Vánocům mi maminka koupila Kindle 5, protože jsem přestala číst a snažila se obnovit můj zájem. Musím říct, že ke knihám se nedostávám úplně legální cestou, myslím tím uložto, hellspy atp., ale účel splnila. Nikdy jsem nečetla víc. Jak sama poukazuješ, je rozdíl mít ve čtečce 300 knih a vézt na dovolenou dvě, tři. Navíc čtečka váží míň, než 200 stránkový King a Kingů je v ní, třeba jako u mě 61 :-D

25 V. | Web | 1. května 2014 v 11:24 | Reagovat

Já nedám dopustit na obojí. Neumím si představit police bez knih a zároveň na cestách uvítám ebooky :-)

26 Dolly | 1. května 2014 v 12:00 | Reagovat

Mám doma čítačku, ale na viazané knihy nedám dopustiť. Milujem ten pocit držať knihu v ruke, listovať v nej a cítiť jej vôňu.. :)

27 Marillee | E-mail | Web | 1. května 2014 v 12:50 | Reagovat

Já jsem taky byla proti čtečkám... :D Hlavně proti čtení na tabletu, ale od té doby, co mám iPad mini, který velikostí knížku připomíná, tak jsem změnila názor. Člověk si to může přizpůsobit, změnit font, stránku zabarvit bíle, sépií nebo noční čtení (bílé na černém), měnit jas, a oči se unaví opravdu stejně jako při čtení z listu. Sice to není knížka, ale vzhledem k tomu, že už nemusím v přeplněné MHD ráno v jedné ruce držet 1000 stránkovou bichli, abych se druhou rukou držela... :D Jsem opravdu spokojená. :)

28 theworldinsidemyhead | Web | 1. května 2014 v 13:37 | Reagovat

Rozhodně mám radši klasický knížky už kvůli té vůni :-)

29 Kate | E-mail | Web | 1. května 2014 v 14:11 | Reagovat

Já jsem si čtečku koupila k patnáctinám, a je to úžasná věc. :) Jasně, knihu to nenahradí, a když mám možnost, stále raději sáhnu po té, ale je fakt, že třeba do školy si beru čtečku, protože je mnohem lehčí. Navíc, když už není žádná kniha k mání, sáhnu po čtečce a z těch 50 knih, co tam teď mám si určitě vyberu, no ne? ;)
Zpočátku jsem to taky odsuzovala, ale potom jsem se rozhodla, že to zkusím, a poznala jsem, že jsem se spletla. :)

30 Matthias | E-mail | Web | 1. května 2014 v 19:18 | Reagovat

Já mám čtečku Kindle a musím říct, že v praxi čtu knížky jak na čtečce, tak čtu i normální knížky. Záleží na tom, co si koupím jako e-book a co koupím zase v levných knihách. A taky podle toho, co mám doma v knihovně a co ne :) Takže je to půl na půl.
Co z toho plyne? Že stejně jedno nevytlačí druhé a naopak :)

31 Lissa | Web | 1. května 2014 v 19:42 | Reagovat

Já jsem k Vánocům dostala Kindle Paperwhite a nemůžu si ji vynachválit. Jasně, že nevoní, stránky si osahat nemůžu, ale má pro mě hodně plus. E-knihy nejsou tak drahé jako papírové, pro mě jako studentku velká výhoda (ale nesmím zapomenout na knihovnu, kterou využívám nejvíce z celé mojí rodiny). Když jedeme k moři, vypadám divně, že si beru 10 knížek s sebou - navíc, zbytečná zátěž. Tak si jenom natahám do čtečky to, co chci. Je lehká, Dekameron se v ní bude číst lépe než normální knížka. Písmenka si můžu zvětšit. A tak dále….
Ale přece jenom knížka je knížka… :-D

32 FotoGrafika | E-mail | Web | 1. května 2014 v 19:44 | Reagovat

Books forever...čítanie z čítačky(prípadne z PC) nemá také to čaro..Nie je to proste ono. A vždy je lepšie si ísť do knižnice alebo kníhkupecva vybrať knihu a doma si ju založiť do regála-lepší pocit máť regál s 50 knihami pekne zoradených, ako v ejakom prístroji.

33 |Katherine| | Web | 1. května 2014 v 20:05 | Reagovat

Osobně mám radši knížky :D
Kvůli té vůni a tomu šustění stránek, vůbec mi nevadí že jsou drahé když stojí za to číst :D

34 lufi-peace | E-mail | Web | 1. května 2014 v 21:17 | Reagovat

Já sice také patřím k zastáncům klasických knih, ale myslím, že tyhle čtečky jsou skvělý vynález. Určitě kvůli tomu šetření místa (často mám problém narvat do školního batohu knížku, která je docela objemná a to má třeba jen 400 stran) a taky se mi líbí, že kdybych měla čtečku, nemusela bych nijak složitě  shánět na půjčení knížku, co nemají u nás v knihovně. Se čtečkou bych si ji jednoduše stáhla a bylo by vystaráno. Ale prostě i tak, knížka je prostě knížka! xD

35 Bibi | 1. května 2014 v 23:24 | Reagovat

Jsem pro, že čtečka je lehká a vejde se do ní mnoho knih. Hlavně si vše můžete stáhnout. Kniha je zase pro mě větší zážitek, protože tu nemám na elektronickém přístroji a hlavně mě z ní hned nepálí oči, což se mi u čtečky bohužel stává dost často, takže z knížky kterou čtu třeba 2 hodiny v kuse mě nepálí vůbec oči, zato u čtečky mě oči pálí po prvních pěti minutách.

Takže já radši volím knížku před čtečkou. Smůla je jen ta, že knihy jsou až moc drahé a tak se pak do nich musí hodně investovat. :-(

36 Tsui Kiddo | Web | 2. května 2014 v 7:53 | Reagovat

Vidim to tak, ze ctecka je holt ta "rozumova" zalezitovst (vsechny ty konkretni vyhody - rozmer, kolik se tam vejde knih, vydrz baterie,  to, ze se da vzit s sebou kamkoliv) kdezto kniha emocni - take mam rada vuni stranek, tezkost samotne knihy v ruce, nespesne listovani... jeste, ze na mne nikdo netlaci, ze si mam zvolit jen jedno :) Praktikuji to, co zde psal nekdo vys - nektere knihy si kupuji, ale hodne jich mam i ve ctecce na "vyzkouseni" a je to tak proste fajn :-)

37 necroparanoia | E-mail | Web | 2. května 2014 v 9:11 | Reagovat

Já teda proti čtečkám ze začátku hodně bojovala, ale pak jsem začala používat čtečku v tabletu a a ten pocit, že si sebou táhnu 20 knih a můžu si vybrat, na kterou mám zrovna chuť je fajn. Ale na domácí čtení jedině hmotnou knížku.

38 Amia | E-mail | Web | 2. května 2014 v 15:11 | Reagovat

Nebo nezanevřu ani na jedno a je po problému :-D
Vesele stahuju do čtečky (koupit to... ne) a knížky dál zůstanou na čestném místě na poličce

39 Amia | E-mail | Web | 2. května 2014 v 15:45 | Reagovat

Ps: Začínám pociťovat trochu opačný problém. Nebo extrémnější.
Mám knihy i čtečku, jak už jsem řekla, navíc schválně mini (5palcová obrazovka a je to dokonalé) a lidi se mě ptají, co to je. A proboha proč si nečtu na mobilu :-D  
(8-O)

40 Nettie | E-mail | Web | 3. května 2014 v 13:22 | Reagovat

Páni! Přátelé, člověk tady týden není a pak mu můžou oči vypadnout z důlků. Všechny komentáře jsem si přečetla a s většinou tedy souhlasím. Všechny knížky Dana Browna čtu fyzicky protože vím, že to je prostě krása. Miluji Ztracený symbol a mám ho i na čtečce a kdykoliv se mi zachce  zase si "nalistuji" nejlepší momentky. Nemusím lítat do knihovny → Rodiče mi knížky zkrátka nechcou koupit, pokud ví, že je zapůjčitelná v knihovně :(  A vždy když jsme někam jeli na dovču, mamka začala vřískat, že nemám tahat všechny ty bychle :D Ten pocit, když mi teď čtečka zabere minimum místa a můžu si číst v kuse a všude :3 Ach jo se mnou :D Nevím jak to popsat. Nehorázně moc času strávím v knihkupectví a listuji různými knížkami, které mi padnou do oka. Pak musím s těžkým srdcem odejít s prázdnýma rukama. :( Ale i tak, přijdu domů a pokusím se stáhnout si je nebo aspoň ukázku z nich. :) Popravdě, stal se ze mne knihomol až po koupi čtečky... Měla jsem ráda knížky, ale určitě jsem nepřečetla 6 knih za dva měsíce :D Jak říkám, jsem pro oba tábory. Knížka i čtečka má své přednosti a já se snažím si spřátelit obojí. Ale ostatně, jsme lidé a každému padnou jiné věci. Vy máte rádi ono, já zas něco jiného. Takže chci jen říct, že bychom neměli věci hned jen tak odsoudit... :)

41 Míša | Web | 3. května 2014 v 16:50 | Reagovat

Čtečky tak úplně neodsuzuji, ale nemám v plánu si ji někdy koupit. U mně vždycky vyhraje vůně knihy a listování. Knihy mají své kouzlo, které podle mě čtečky postrádají.

42 AnnElfwind | E-mail | Web | 11. května 2014 v 18:58 | Reagovat

Já mám ráda oboje. Do čtečky dostanu knihy, který jinak v čr neseženu a naopak to, co se dá snadno sehnat v knihovně zas nemusím shánět do čtečky. Jestli se rozhodnu pro čtečku nebo knihu hodně záleží na konkrétním titulo.

43 aubade | Web | 8. září 2016 v 6:37 | Reagovat

nebankovní půjčka 30000 [:tired:]

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama